Παρασκευή, 6 Μαΐου 2011

Κι όταν το κύπελλο (ξανά)σηκώσω!

Αγκαλιά με το 6ο! Ο Παναθηναϊκός παρέταξε ποιότητα κόντρα στο… κατς της Σιένα, την κέρδισε με 77-69 και θα είναι παρών στον τελικό της Κυριακής περιμένοντας μια εκ των Μακάμπι ή Ρεάλ!

Λάθη, αδράνεια και… Σιένα!

Ο μεγάλος ημιτελικός ξεκινάει με τυπικά γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό και τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να παρατάσσει στο παρκέ τους Διαμαντίδη, Καλάθη, Σάτο, Φώτση, Βουγιούκα και τον Σιμόνε Πιανιτζιάνι να «απαντάει» με Γιάριτς, Μος, Χέρστον, Λαβρίνοβιτς και Ράκοβιτς. Μετά από 3 λεπτά στο παρκέ του Παλάου Σαν Τζόρντι, ο αγώνας είναι ισόπαλος με 7-7, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να έχουν υποπέσει σε 5(!) λάθη, κάνοντας μελιτζανί από νωρίς τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Στα μισά του δεκαλέπτου, με τον Παναθηναϊκό να παρουσιάζεται ανεξήγητα νωθρός στην άμυνα (3 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ), η Σιένα προηγείται με 7-11 με τους Λαβρίνοβιτς (5 πόντοι) και Ράκοβιτς (4 πόντοι) να έχουν «κάνουν θραύση» στην πράσινη ρακέτα και τον Ζοτς να καλεί timeoutπροκειμένου να «συνεφέρει» τους παίκτες του.

Ο Κακουκένας με δίποντο δίνει προβάδισμα 5 πόντων στην ιταλική ομάδα (10-15), 3 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ενώ είναι εμφανές ότι ο Παναθηναϊκός δεν έχει κάνει ακόμα την… εμφάνισή του στο φετινό Final4, τη στιγμή που ο Πιανιτζιάνι περνά στο παρκέ για πρώτη φορά τον Νίκο Ζήση.

Το δεκάλεπτο κλείνει με σκορ 17 – 21, με τον Ζήση να σκοράρει στη λήξη του χρόνου με τον Μπατίστ κρεμασμένο πάνω του, ενώ ο ίδιος ο Μάικ λίγο νωρίτερα είχε τραβήξει το στεφάνι, «ακυρώνοντας» ουσιαστικά το τρίποντο του Διαμαντίδη. Η εικόνα του Παναθηναϊκού είναι σταθερά κακή, καθώς παρά τις αλλαγές ο Ομπράντοβιτς δεν έχει βρει το σχήμα που θα του επιτρέψει να ελέγξει το ρυθμό, με αποτέλεσμα η Σιένα να προηγείται απολύτως δίκαια, βάσει της εικόνας των δύο ομάδων.

Ο Panathinaikos άργησε, αλλά εμφανίστηκε!
Το προβάδισμα της Σιένα έχει φτάσει στο +7 (17-24), καθώς η εκπληκτική άμυνα των Ιταλών έχει βραχυκυκλώσει πλήρως το παιχνίδι του Παναθηναϊκού, που στα πρώτα 12 λεπτά του ημιτελικού θυμίζει τον… προ Μπαρτσελόνα εαυτό του. Χαρακτηριστικό είναι ότι η Σιένα κυριαρχεί στα ριμπάουντ (6-16), τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός έχει 5 ασίστ, όλες από τα χέρια του Διαμαντίδη. Ο Περπέρογλου σημειώνει το πρώτο του καλάθι μειώνει στους 3 (24-27) 4:30 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να κόψει το ρυθμό της Σιένα, αν και τα 20 ριμπάουντ των Ιταλών (10 αμυντικά και 13 επιθετικά!!!) έχουν κάνει τρομερή ζημιά.

Ο Αντώνης Φώτσης βρίσκει το στόχο από τα 6,25 και δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (32-30), μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από περίπου 3000 φιλάθλους του Παναθηναϊκού, που βλέπουν την ομάδα τους να «σφίγγει» την άμυνά της και να βρίσκει λύσεις από τα 6,25 στην επίθεση. Με αντεπίθεση διαρκείας και τον Διαμαντίδη να σκοράρει τον πρώτο πόντο του στον αγώνα (1/2 βολές, 0/1 τρίποντο, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), ο Παναθηναϊκός παίρνει προβάδισμα με 39-35, 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου, δείχνοντας, έστω και με καθυστέρηση, εικόνα ομάδας ψημένης σε δεκάδες doordieαγώνες.

Το ημίχρονο τελειώνει με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 40-36, πραγματοποιώντας ολική επαναφορά στο τέλος του δεκαλέπτου, καθώς είναι ίσως η μοναδική ομάδα στην Ευρώπη που θα κατάφερνε με 13 λιγότερα ριμπάουντ (13-26 υπέρ των Ιταλών) να προηγείται με +4 μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά. Εντυπωσιακό είναι το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός έκανε μόλις ένα (!) λάθος στο δεύτερο δεκάλεπτο μετά από 6 στο πρώτο… πεντάλεπτο (10 η Σιένα), αλλά και τα 1/9 τρίποντα των Ιταλών (4/8 ο Παναθηναϊκός), αριθμοί που αποτυπώνουν τον τρόπο που κατάφεραν οι «πράσινοι» να γυρίσουν τον αγώνα.

Της αμύνης τα παιδιά
Το δεύτερο ημίχρονο αρχίζει με τον Ντρου Νίκολας να χάνει τρία συνεχόμενα ελεύθερα τρίποντα (1/4 από τη γραμμή) και τις δύο ομάδες να συναγώνιζονται η μία την άλλη σε ρεσιτάλ κακών επιλογών και λαθών. Μετά από 5 λεπτά στην 3η περίοδο, το σκορ είναι 42-38 (από ένα καλάθι έχουν βάλει οι δύο ομάδες), με πρώτους σκόρερ τον Φώτση (10 πόντοι, 2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές) και τον Λαβρίνοβιτς (7 πόντοι, 2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο), που όμως έχει  ήδη χρεωθεί με 4 φάουλ. Ο Καλάθης φτάνει τους 11 πόντους (3/3 δίποντα, 5/7 βολές) και δίνει το μεγαλύτερο προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (45 - 38), με τη διαφορά στο +7 με τον Πιανιτζιάνι να βλέπει τους παίκτες του να σουτάρουν 8% στα τρίποντα (1/12) και 40% στα δίποντα (13/32) αδυνατώντας να αξιοποιήσουν τις εξτρά επιθέσεις που τους προσφέρει ο Παναθηναϊκός.

Δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ο Φώτσης ευστοχεί σε τρίποντο και φτάνει τους 13 πόντους δίνοντας αέρα 12 πόντων στους πράσινους (52-40) τη μεγαλύτερη διαφορά. Στο 30’ του ημιτελικού, ο Παναθηναϊκός είναι μπροστά με 56-47, έχοντας περιορίσει τη Σιένα στους 11 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να επιβάλουν πλήρως τον ρυθμό τους σε άμυνα και επίθεση.

Πολύ καλός για να χάσει μια δική του πρόκριση…
Ο Διαμαντίδης βάζει το πρώτο του καλάθι στον αγώνα και με τρίποντο φτάνει τους 4 πόντους (7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ) και «γράφει» το 61-52, μετά από, με τον Στόουνρουκ να απαντά (πρώτο εύστοχο τρίποντο μετά από τρία άστοχα, αλλά και 12 ριμπάουντ) και να μειώνει σε 61-55, 7 λεπτά πριν το τέλος του ημιτελικού. Ο Καλάθης κάνει την εμφάνιση της ζωής του (17 πόντοι -6/7 δίποντα και 5/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα) και οδηγεί τον Παναθηναϊκό, με τη διαφορά στους 11 (68-57), με 5 λεπτά να απομένουν στο χρονόμετρο.

Η Σιένα μειώνει σε 72-67, 1:30 πριν το τέλος εκμεταλλευόμενη τα συνεχόμενα λάθη και την αμυντική αδράνεια του Παναθηναϊκού, αλλά ο Μπατίστ σκοράρει για να φτάσει τους 16 πόντους (74-67) και να κόψει μια καλή τα όνειρα για ανατροπή των Ιταλών. 3000 φίλοι του Παναθηναϊκού χορεύουν στις θέσεις τους, βλέποντας την ομάδα τους να παίρνει την πρόκριση για τον τελικό (τον 7ο από το 1996 και μετά), ενώ όλος ο πράσινος πάγκος είναι όρθιος και πανηγυρίζει!

Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ και οι φίλαθλοί του το γιορτάζουν με το γνώριμο σύνθημά τους στους ρυθμούς του Μανόλο Εσκομπάρ, γνωστό και ως… Ομπράντοβιτς πορόμ πομ πομ πομ!!!

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 40-36, 56-47, 77-69.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 5(1), Μπατίστ 16, Φώτσης 14(2), Σάτο 6(1), Νίκολας 3(1), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8(1), Βουγιούκας 6, Καλάθης 17.

Σιένα (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 7, Ζήσης 4, Χέρστον 12(2), Καραρέτο 2, Ράκοβιτς 10, Λαβρίνοβιτς 7(1), Καουκένας 13(1), Ρες, Ακιντέλε 4, Γιάριτς, Στόουνρουκ 4, Μος 6.